Osnovna škola Gornja Vežica

Osnovna škola Gornja Vežica smještena je na najistočnijem dijelu Rijeke, u naselju Gornja Vežica. Vežica se kao naziv područja navodi 1670. godine kad se spominje kapela Sv. Križa riječima "Sv.Križ nad Vesichu". . Prostire se na površini od 119 ha. Prije izgradnje novog naselja na Gornjoj Vežici taj je predio imao 94 zgrade i 479 stanovnika. Bilo je to prigradsko naselje sa svim karakteristikama sela. Kuće su bile male, okružene vrtovima i gospodarskim zgradama.

Godine 1967. započinje velika izgradnja stambenih zgrada na teritoriju Gornje Vežice. Ispod brda Križ niču prvi neboderi. Do 1970. izgrađeno je 707 stanova. Tijekom 1970. godine započinje izgradnja osnovne škole koja je otvorena 26.studenoga 1970. godine. Gornja Vežica  je imala  tada 4000 stanovnika, dok se danas taj broj popeo na oko 10 000.
         Svojim odgojnim i javnim djelovanjem Škola potvrđuje saživljenost s urbanom sredinom, istovremeno njegujući zavičajnost, ali i otvorenost novom dobu.