« Ožujak 2024 »

10. LISTOPAD – SVJETSKI DAN MENTALNOG ZDRAVLJA
Autor: Svetlana Vukić, 10. 10. 2022.

Svjetska zdravstvena organizacija (ENGL. Workd Health Organisation) od 1992. godine obilježava Svjetski dan mentalnog zdravlja  - 10.LISTOPAD Svake godine na taj dan podsjeća se na važnost ulaganja u sustav podrške mentalnom zdravlju i promicanje mentalnog zdravlja te destigmatizaciju osoba narušenog mentalnog zdravlja čime se želi potaknuti na ulaganje u sustav podrške mentalnom zdravlju i naglasiti važnost koju ima promicanje mentalnog zdravlja. Ovogodišnja je tema „Mentalno zdravlje u nejednakom svijetu

Svjetska zdravstvena organizacija zdravlje definira kao stanje cjelovitog tjelesnog, psihičkog i socijalnog blagostanja.

Za očuvanje mentalnoga zdravlja važno je ulaganje u emocionalnu dobrobit (osjećaji), psihičku dobrobit (pozitivno funkcioniranje), društvenu dobrobit (odnosi s drugima i prema društvu), tjelesnu dobrobit (tjelesno zdravlje) i duhovnu dobrobit (smisao života). Sve to čini naše dobro mentalno zdravlje.

Dobro mentalno zdravlje omogućuje pojedincu da se odupre životnim poteškoćama i pomaže u smanjenju rizika za razvoj mentalnih poremećaja.

Prvi znakovi smetnji i problema mentalnoga zdravlja najčešće se javljaju već u doba djetinjstva i adolescencije, a ako isti ne dobiju potrebnu pažnju i tretman mogu imati značajan utjecaj na daljnji život. Istraživanja pokazuju da je zdravstvena pismenost odraslih u području mentalnog zdravlja (mentalno-zdravstvena pismenost) značajna odrednica u zaštiti mentalnog zdravlja djece i mladih jer pospješuje sposobnost ranog prepoznavanja, pravovremeno i primjereno djelovanje, destigmatizaciju i povećava spremnost na pružanje prve pomoći i podrške.

Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije blizu milijardu ljudi ima mentalni poremećaj i svatko, bilo gdje, može biti pogođen. Depresija je vodeći uzrok invaliditeta u cijelom svijetu i veliki je doprinos ukupnom globalnom opterećenju bolestima.

U nastavku donosimo nekoliko savjeta za očuvanje mentalnog zdravlja:

1. Izgradite samopouzdanje!

Prepoznajte i prihvatite svoje vrline i slabosti te na njima gradite svoje samopouzdanje.

1. Hranite se zdravo, budite aktivni!

Pravilna prehrana i tjelesna aktivnost (šetnja, vježbanje…) pomoći će vam da smanjite stres i uživate u životu.

3. Pronađite vrijeme za sebe!

Opustite se uz muziku, čitanje, meditiranje ili bilo što u čemu uživate.

1. Odvojite vrijeme za obitelj i prijatelje!

Ne budite sami. Njegujte odnose u obitelji, družite se s prijateljima. Obiteljska i prijateljska podrška važna je pogotovo u teškim trenutcima.

5. Pružite i prihvatite pomoć!

Svatko treba pomoć s vremena na vrijeme.

6. Uključite se!

Uključivanje u zajednicu i dobrovoljni rad daje osjećaj svrsishodnosti i zadovoljstva; jača samopoštovanje.

7. Naučite prevladati stres!

Svakodnevni stres ne može se izbjeći. Naučite prevladati stres kako se ne bi odrazio na vaše mentalno zdravlje.

8. Pronađite podršku u sličnima!

Podijelite probleme s drugima koji su imali slična iskustva. To će vam pomoći u pronalaženju rješenja i nećete se osjećati izolirano.

9. Naučite nove vještine!

Stjecanje novih znanja i vještina povećava samopouzdanje.

10. Upoznajte se!

Što vas stvarno čini sretnima, što možete promijeniti, a što ne. Prihvatite samog sebe.

Psihologinja: Tanja Tuhtan-Maras, prof.

Priloženi dokumenti:
SVJETSKI_DAN_MENTALNOG_ZDRAVLJA_-_10._LISTOPAD.docx (16.26 KB)