« Ožujak 2024 »

PROJEKT "KAMEN" - RADIONICA GRADNJE SUHOZIDA
Autor: Svetlana Vukić, 5. 10. 2017.

Ove smo se srijede, 4. listopada 2017. našli u učionici broj 16 . Došli su nam gosti iz udruge DRAGODID koji su nam rekli nešto svojoj udruzi i objasnili što je to zapravo SUHOZID. Svoje sjedište imaju u Šapjanama. Svake godine 8 dana idu u planinu i održavaju igraonice. Doznali smo da je suhozid tehnika gradnje zidova od kamena "nasuho." Otok Baljenac kod Šibenika je pun suhozida. 50%            Hrvatske ima suhozide i oni su važan dio naše baštine. Sve to napravili su naše prabake i pradjedovi. Pašnjački su se suhozidi koristili za čuvanje stoke.
Nekoliko razloga zbog čega je važan taj trud oko gradnje suhozida su: čišćenje zemlje od kamena, izgradnja skloništa, upravljanje stokom, prevencija erozije i još mnogo toga. Vrste suhozidne gradnje su: lokalna, reciklirajuća i biorazgradiva. Suhozid nije svugdje isti, a ovisi o prostoru, o kosini i o načinu gradnje.

Nakon prezentacije smo otišli na trim stazu gdje smo počeli s gradnjom. Sjeli smo u jedan veliki polukrug i slušali dok je gospodin objašnjavao. Malo po malo počeli smo graditi suhozid.
       Doznali smo da, ako smo ljuti, uzrujani ili potišteni, moramo samo početi graditi suhozid i odmah ćemo se osjećati bolje.
       I mi smo probali graditi zid. Oni koji su pomagali, osjećali su se vrlo dobro i odlično su se zabavili.                                                                                                                                                                                         Evelin Francetić, 7.a

8. listopada našoj radionici objavljen je i članak u Novom listu.

PROJEKT "KAMEN" - RADIONICA GRADNJE SUHOZIDA
Autor: Svetlana Vukić, 5. 10. 2017.

8. listopada našoj radionici objavljen je i članak u Novom listu.