« Ožujak 2024 »

PRAVILA I RASPORED RADA U VIRTUALNIM UČIONICAMA (ZA UČENIKE)
Autor: Svetlana Vukić, 26. 3. 2020.

Poštovani,

bliži se kraj drugom tjednu online nastave koja je uvedena zbog epidemije koronavirusa.

Obzirom da smo za pripremu online nastave imali svega nekoliko dana posao je obavljen jako dobro i to zahvaljujući svim sudionicima. Veliku pomoć dobili smo od izdavača koji su sve svoje digitalne sadržaje ( udžbenike i dodatne materijale) dali na raspolaganje. Kako je to i ministrica odgoja i obrazovanja Blaženka Divjak rekla, prvi tjedan smo sve tehnički stavili u funkciju, ovaj-drugi-tjedan nam je u fokusu organizacija nastave. Od svih ponuđenih sadržaja nije lako naći baš onaj koji nastavnici procjenjuju najboljim za svoj razred. Stoga često sami kreiraju listiće, prezentacije… U želji da ponude i više, da olakšaju razumijevanje gradiva, nude i razne poveznice. Prilikom zadavanja zadataka učitelji vode brigu o primjerenosti, uzrastu i mogućnostima učenika. U našoj virtualnoj zbornici razgovarali smo o tome jesu li i koliko preopterećeni naši učenici. Sljedeći tjedan planiramo prikupljanje mišljenja svih učenika 7. i 8. razreda o njihovim iskustvima s online nastavom, putem online upitnika.

Naši su učenici odlično prihvatili online nastavu i u dobroj su komunikaciji i sa razrednicima i sa predmetnim nastavnicima. Primjećujemo da se učenici pridržavaju pravila uljudnog ponašanja na internetu, koriste primjeren rječnik ali primjećujemo i to da poneki učenici rješavaju zadatke noću. Ne mislimo da je to zbog nedostatka vremena. Učenici ( i nastavnici) noću trebaju spavati. Biti kod kuće i imati online nastavu znači imati RED kao kad smo u školi. Stoga ćemo od sljedećega tjedna uvesti drugačija pravila. Uz pomoć tih pravila lakše ćemo se vratiti u stvarne učionice, jednom, kad epidemija mine. Obzirom da smo kod kuće uzeli smo u obzir izvjesnu dozu komocije pa će nastava kretati od 9,00 sati. Pravila ponašanja u online školi objavljena su na kraju ovog teksta.

Radi lakšeg evidentiranja učenika, praćenja rada, mogućnosti komunikacije s nastavnikom ovih se pravila treba svaki učenik pridržavati. Naravno da na prisutnost učenika na nastavi utječu razni čimbenici: internetska veza, jedan kompjuter više djece u obitelji i dr. To su opravdani razlozi koje razrednik treba znati.

Sljedeći tjedan naglasak će biti na ocjenjivanju i vrednovanju. Do sada smo stalnim povratnim informacijama učenicima omogućavali da unaprijede svoje učenje, vide gdje su pogriješili. U e-dnevniku bilježili smo njihovu aktivnost u rješavanju postavljenih zadataka. Od sljedećeg tjedna naglasak će biti na vrednovanju i ocjenjivanju. Prema najavama MZO upute će biti upućene svim školama o čemu ćete i vi biti pravodobno obaviješteni.

Od kad se provodi nastava na daljinu, nije se nužno držati ranije utvrđenog vremenika.

Izgledno je da će nastava na daljinu trajati barem još mjesec dana. Svi se i dalje moramo truditi i naoružati strpljenjem.

PRAVILA RADA U VIRTUALNIM UČIONICAMA

ZA UČENIKE

1. Učenici su DUŽNI biti na on line nastavi u skladu sa svojim dnevnim rasporedom sati.

1. Nastava će se odvijati prema sljedećem rasporedu:

1. Sat 9,00- 9,30

2. Sat 9,35- 10,05

Odmor – 10.05 – 10.30

1. Sat 10,30-11,00

2. Sat 11,05-11,35

3. Sat 11,40- 12,10

4. Sat 12,15-12,45

1. Svoje prisustvo moraju OBAVEZNO potvrditi oznakom „like“ na učiteljevu objavu.

1. Ukoliko ne potvrde svoje prisustvo, smatrat će se da izostaju s nastave i u e-dnevniku će se zabilježiti sat izostanka. Iznimke su oni koji imaju opravdan razlog.

1. Svoje obveze i dužnosti vezane uz nastavu (izrada zadataka, zadaća i sl.) TREBAJU dostaviti učitelju DO ZADANOG ROKA (kojeg utvrdi učitelj!). Ako ih ne dostave do zadanog roka smatrat će se da zadaci nisu izvršeni i to će se zabilježiti u e-dnevnik.

1. Konzultacije s učiteljima u svezi zadanih zadataka učenici  i roditelji mogu zatražiti u radnom vremenu učitelja od 8 do 13 sati.

1. Konzultacije sa stručnim suradnicima (pedagog, psihologinja, knjižničarka) , edukacijskim rehabilitatoricama, logopedinjom moguće je ostvariti u radnom vremenu od 8-13 sati.