Osnovna škola Gornja Vežica Rijeka

« Prosinac 2019 »

Točno vrijeme

Ispis statistike od 13. 4. 2010.

You Tube
www.youtube.com
23.9.2018. - POSJET MUZEJU MODERNE I SUVREMENE UMJETNOSTI
Autor: Svetlana Vukić, 27. 9. 2018.

Grupa učenika petog, šestog i sedmog razreda vođena učitljicom Likovne kulture Sanjom Marušić Vukasović i u pratnji učiteljica Pavlek, Lukanović i Argentin posjetila je 23. rujna Muzej moderne i suvremene umjenosti smješten u Benčiću. Povod posjetu bio je Dan europske kulturne baštine, ali i to da će Rijeka biti prijestolnica europske kulture 2020. godine.

Na parkiralištu koje okružuju ruševne zgrade slušali smo o industrijskoj povijesti Rijeke te o svim zgradama, bivšim tvornicama koje će imati drukčiju namjenu.

U jednoj od njih već sad uređen je Muzej moderne i suvremene umjetnosti. Razgledali smo izložbu The Rijeka i Istra report. Uza stube i u dijelu prvoga kata vidjeli smo slikovite i poučne crteže kombinirane s riječima umjetnika Dana Perjovschija. Njima umjetnik prikazuje društvenu situaciju kod nas i u svijetu.

U sljedećoj prostoriji izložen je namještaj iz starog muzeja, slike po zidovima i na podu, naslonjene na zid te crteži i skice u vitrinama. Ni prašina nije bila slučajna. Sve je vrlo pažljivo i smisleno postavljeno.

U maloj prostoriji izloženo je desetak fotografija ruke kako drži različite predmete. Prvo što se ugledala u velikoj susjednoj prostoriji jest crveni kosi zid i na njemu slika stare šećerane. Vidjeli smo i videosnimak preformansa umjetnice Selme Selman te njezine crteže transformacije njezina tijela i autoprtrete na različitim metalnim predmetima.

Meni je bilo vrlo zanimljivo slušati muzejsku pedagoginju i razgledati muzej. Nadam se da će i preostale zgrade tvornica postati ovako zanimljiva mjesta.

Petra Garaj, 6. a